Konzerviranje i restauriranje sitnih predmeta od kože drva i užadi s arheološkog lokaliteta Flaciusova ulica u Puli
Od srpnja do prosinca 2014. godine u restauratorskoj radionici Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru provedeni su konzervatorsko restauratorski radovi na predmetima od kože, dijelovima užadi te sitnim drvenim predmetima pronađenim uz ostatke brodske konstrukcije dvaju rimskih drvenih brodova prilikom arheoloških istraživanja Flaciusove ulice u Puli. Arheološla istraživanja provedena su 2013. godine pod vodstvom Arheološkog muzeja u Puli. Konzervatorsko restauratorski radovi provedeni su na 86 drvenih, 14 kožnih predmeta i 7 ulomaka užadi. Među zaprimljenim nalazima posebno su zanimljive drvene posudice, kutijica, poklopci, pletena košara, te različite drvene alatke, pisaći pribor, kožne potplate i sl. Nalazi su u radionicu zaprimljeni nakon postupka desalinizacije.
Po zaprimanju nalazi su fotografski dokumentirani i detaljno opisani. Nakon detaljnog vizualnog pregleda određen je tijek konzervatorsko-restauratorskih postupaka i izbor sredstava i materijala koji će se pri tom koristiti. Čišćenje naslaga nečistoća s površine predmeta proveden je u kontroliranim uvjetima, pod povećalom i pod laganim mlazom vode te uporabom mekih četkica i sitnog laboratorijskog pribora.
Čišćenje kožnih potplata uporabom sitnog laboratorijskog pribora
|
Nalazi od kože i dijelovi užadi su izolirani polietilenskom mrežicom i stavljeni u destiliranu vodu. Nakon čišćenja uslijedio je postupak konsolidacije odnosno impegnacije predmeta. Kao konsolidacijsko sredstvo za konsolidiranje arheološkog užeta korištena je 10-15% otopina glicerina u destiliranoj vodi, a za konsolidirane predmeta od kože 30% otopina glicerina u destiliranoj vodi. Konsolidacija je provedena uranjanjem predmeta u otopinu glicerina u razdoblju od dva tjedna. Nakon konsolidacije na predmetima od kože proveden je postupak dehidracije acetonom. Nalazi su potom podvrgnuti kontroliranom sušenju u atmosferskim uvjetima koje je trajalo nekoliko dana. Sušenje kože vršilo se pod pritiskom kako bi predmeti zadržali svoj izvorni oblik.
Kožne potplate rimskih sandala s očuvanim željeznim zakačkama nakon konzervatorsko-restauratorskih radova
|
Za razliku od kože, kod drvenih predmeta procesi dehidriranja i konsolidiranja teku obratnim redoslijedom. Drvo se najprije u potpunosti dehidrira i tek po završetku dehidracijskog procesa slijedi impregniranje. Dehidriranje je provedeno u ranjanjem predmeta u aceton u tri uzastopne kupke u trajanju od četiri dana. Ovim se postupkom osiguralo potpuno uklanjanje vode iz strukture predmeta. Postupak konsolidiranja odnosno impregnacije proveden je prirodnom smolom bora (kolofonij). Predmeti su potopljeni u 67% otopinu kolofonija u acetonu u zatvorenim spremnicima i pri temperaturi od 52 ºC. Ovaj proces trajao je četiri tjedna nakon čega je uslijedilo postepeno i kontrolirano sušenje drvenih nalaza izlaganjem atmosferskim uvjetima u trajanju od nekoliko sati na dan. Postupak je praćen mjerenjem mase svakog pojedinog nalaza prije i nakon izlaganja atmosferskim prilikama. Po postizanju konstantne mase nalaza, proces sušenja za pojedini drveni predmet bio je završen.
Drvenim predmetima koji su zaprimljeni u više ulomaka fragmenti su spojeni cijanoakrilatnim ljepilom.
Fiksiranje fragmenta cijanoakrilatnim ljepilom
|
Na istim predmetima mjesta spoja učvršćena su integriranjem dvokomponentne epoksidne smole za drvo, Aralditom SV 427. Na nekim nalazima, kao što su drvena kutijica i poklopac, učinjena je potpuna rekonstrukcija korištenjem iste dvokomponentne epoksidne smole. Kao završna zaštita na površinu svih drvenih predmeta nanesena je mješavina Cosmoloida H80 i Paraloida B72 u acetonu. Integrirani dijelovi tonirani su akrilnim bojama u boju sličnu izvornoj, ali za nijansu svjetliju kako bi se integrirana površina blago razlikovala od originalne, ali istovremeno s njom činila jednu smislenu cjelinu.
Rimska drvena kutijica prije konzervatorsko-restauratorskih radova
|
Rimska drvena kutijica nakon konzervatorsko-restauratorskih radova
|
Kako bi konzervirana i restaurirana građa ostala zaštićena i sigurna, potrebno je osigurati adekvatne uvjete i prostor skladištenja te nalazima rukovati pažljivo kako bi se zaštitili od kemijskih i mikroklimatskih utjecaja.
Rimska pletena košara prije konzervatorsko-restauratorskih radova
|
Rimska pletena košara nakon konzervatorsko-restauratorskih radova
|
Marina Šimičić
|