Print

Programme of the Conference

 

DAY 2 - Friday September 30th

   
20' lectures PUBLIC ACCESS - Great hall
09.00-09.20 Beattie-Edwards, Mark
Experience is everything – the Norman’s Bay Diver Trail
09.20-09.40 Bekić, Luka / Pešić, Mladen
Bay of Veštar site and the management of the project
09.40-10.00 Benitez Cabrera, Cabrera / Bolanos, Antonio Becerra / Millares, Michel Jorge
Underwater Virtual Maritime Museum in Canary Islands: website and reality proposals
10.00-10.20 Della Porta, Katerina
Underwater Archaeological Sites Management & Tourism Development
10.20-10.40 Sanna, Laura / Gambaro, Luigi / Grimaudo, Giusi / Tiboni, Francesco
In situ protection and development of the Roman Wreck from Santo Stefano al Mare: the submerged museum project
10.40-11.00 Discussion
11.00-11.30 Pause (coffee or tea)
11.30-11.50 Tusa, Sebastiano
Managing of marine cultural heritage in Sicily
11.50-12.10 Khalil, Emad
The Study and Magaement of underwater site of Marsa Bagoush, Egypt
12.10-12.30 Momber, Garry
The Atlas of the 2Seas: giving access to the submerged cultural heritage
12.30-12.50 Mates Luque, José Manuel
Ask not what underwater heritage can do for you, ask what you can do for underwater heritage´. A view from Biscay (Basque Country, Spain)
12.50-13.10 Saxena, Manoj
Underwater Archaeology in India - The glimpses
13.10-13.30 Discussion
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.20 Martin, Hanz Gunter / Winterstein, Peter
Chances and Limits of NGOs in Underwater Cultural Management
15.20-15.40 Rodrigues, Jennifer / Richards, Vicki
A Proposal for the management of Australia’s Private Shipwreck Collections
15.40-16.00 Scott-Ireton, Della / McKinnon, Jennifer F.
Management and Engagement: Using Maritime Heritage Trails to Interpret and Protect Submerged WWII Heritage from the Battle of Saipan 
16.00-16.20 Scott-Ireton, Della
Sailing the SSEAS: A New Program for Public Engagement in Underwater Archaeology
16.20-16.30 Discussion
16.30-17.00 Pause (coffee or tea)
17.00-17.20 Sharfman, Jonathan / Parthesius, Robert
Who gives a damn? – Developing relevant tools for the management of maritime and underwater cultural heritage sites in the developing world
17.20-17.40 Skoglund, Fredrik
"Shipwreck managment through sponsorship; creating cultural heritage awareness amongst Norwegian divers"
17.40-18.00 Tikkanen, Sallamaria
The Project Vrouw Maria Underwater: Public Access via a Blog Site, a Virtual Simulation and an Exhibition
18.00-18.20 Varinlioglu, Güzden / Reinfeld, Michaela / Ceylan, Hande / Koşgeroglu, F. Emrah
The Young Archaeopark Project:A Public Awareness and Preservation Project on Underwater Cultural Heritage, Kaş, Turkey
18.20-18.30 Discussion
   
   
20' lectures RESEARCH STRATEGIES - Room 143
09.00-09.20 Tuddenham, David Berg
Norwegian Cultural Heritage Management under water; shipwrecks, underwater technology and maritimity
09.20-09.40 Brady, Karl / Moore, Fionnbarr
Management and Protection of the Underwater Cultural Heritage in the Republic of Ireland: Quantification, Survey, Excavation & Conservation
09.40-10.00 Radić Rossi, Irena / Giulia Boetto
Research Strategies in the Field of Maritime & Nautical Archaeology: Long-Term Joint Franco-Croatian Research Project in the Bay of Caska, Island of Pag, Croatia
10.00-10.20 Roio, Maili / Asmer, Marii
Underwater Cultural Heritage in Estonia: management and public awareness
10.20-10.40 Fozzati, Luigi / Zarattini, Annalisa
The Archeomar Project
10.40-11.00 Discussion
11.00-11.30 Pause (coffee or tea)
11.30-11.50 Angelova, Hristina / Draganov, Vesselin / Prahov, Nayden / Stoyanov, Totko / Dimitrov, Kalin / Popov, Anton / Kotse, Alexander / Dimitrov, Stelian
Predictive modeling and management of underwater cultural heritage
11.50-12.10 Bartoli, Dante G.
Using GIS to Manage Underwater Sites: Georeferencing Two Years of ProMare Field Work in Italy
12.10-12.30 Barišić, Matko / Gambin, Timmy / Radić Rossi, Irena / Kruschel, Claudia
TRITON – Deep Water Heritage Research Project; 2010 Research Campaign, Island of Hvar, Croatia
12.30-12.50 Hayashida , Kenzo / Iwabuchi, Akifumi / Takano, Shinji / Nogami, Takenori
The Database of Underwater Cultural Heritages around Japan
12.50-13.10 Weerts, Henk / Borst, Wil / Cohen, Kim / Den Ouden, Natasja / Guiran, Ton / Hijma, Marc / Mol, Dick / Otte, Andrea / Reumer, Jelle / Roebroeks, Wi / Smit, Bjorn / Westerhoff, Thijs / Vellinga, Tiedo / Vos, Peter / Van Kolfschoten, Wim
Maasvlakte 2 (Port of Rotterdam), a showcase of interdisciplinary research of drowned landscapes
13.10-13.30 Discussion
13.30-15.00 Lunch
15.00-15.20 Salter, Edward
Managing submerged prehistoric landscapes; an English Heritage perspective
15.20-15.40 Satchell, Julie
Maritime Archaeological Archives in the UK: Collections, Access & Management Challenges
15.40-16.00 Zarattini, Annalisa / Gambin, Timmy / Ritondale, Manuela
Underwater research off the Pontine Islands (Italy)
16.00-16.20 San Claudio, Miguel
Underwater archaeology in Galician waters, Spain
16.20-16.30 Discussion
16.30-17.00 Pause (coffee or tea)
17.00-17.20 Del Cairo Hurtado, Carlos
Maritime warfare landscapes in  Bocachica, Cartagena de Indias. Colombia. 18th century
17.20-17.40 Lukoshkov, Andrey / Prokhorov, Roman
"Findings and Researchers of Sunken Ships as Part of Researching Project of Historical Trade Routes in North-West Russia"
17.40-18.00 Pomian, Iwona
From Rutilus to MACHU project - some experience on the way to create management system for underwater cultural heritage in Poland
18.00-18.20 Dr. Jeffrey, Royal
The Illyrian Coastal Exploration Program: 2010-11
18.20-18.30 Discussion
   
   
10' lectures SITE REPORT - Room 124
09.00-09.10 Blue, Lucy / Hill, Jeremy /  Ross, Thomas / Khalil, Emad
New light on the vessels of Indo-Roman trade: Roman period shipwrecks in the northern Red Sea
09.10-09.20 Brusić, Zdenko / Parica, Mate
Silba Pocukmarak - project of underwater archaeological park
09.20-09.30 Ilkić, Mate / Meštrov, Marko
Pakoštane – presentation and valorization of archaeological material from the Roman port
09.30-09.40 Koncani Uhač, Ida / Uhač, Marko
Zambratija boat in the context of Mediterranean shipbuilding
09.40-09.50 Miholjek, Igor / Beltrame, Carlo
St. Paul wreck – project of international collaboration in research and protection
09.50-10.00 Monteiro, Alexandre
Whosegoldisthis? The Namibia shipwreck: a tale of red tape and dragging feet
10.00-10.10 Olkhovskiy, Sergey / Kuznetsov, Vladimir
Underwater Researches at Phanagoria
10.10-10.20 Tusa, Sebastiano / Royal, Jeffrey / Gambin, Timmy
Managing deep sea archeological wrecks
10.20-10.30 Reida, Roman / Beylina, Svitlana
Tauric Chersonesos’ Underwater Research
10.30-10.40 Zagarčanin, Mladen / Blue, Lucy / Trakadas, Athena / Le Quesne, Charles / Zdravković, Petra
Montenegrin Maritime Archaeological Research Project (MMARP)
10.40-11.00 Discussion
11.00-11.30 Pause (coffee or tea)
11.30-11.40 Johannessen, Jorgen
Cultural landscape and structural history - a case study from an underwater archaeological site in southern Norway
11.40-11.50 Kuzman, Pasko / Todoroska, Valentina
Underwater cultural heritage of lake Ohrid with the presentation of the reconstruction of a palafit settlement in the Bay of the Bones at Gradiste, Ohrid region, R.M.
11.50-12.00 Banchieri, Daria Giuseppina
Isolino Virginia, the most ancient pile dwelling around the Alps: research results from Varese lake (Lombardy-Italy)
12.00-12.10 Mazurkievich, Andrey / Dolbunova, Ekaterina
Underwater heritage of North-Western Russia: problems of investigation and conservation
12.10-12.20 Poggiani, Raffaella / Baioni, M. / Cesi, Adele / Grassi, Barbara / Mangani, Claudia / Martinelli, Nicolleta / Ruggiero, Maria Giuseppina
Prehistoric pile dwellings around the Alps, world heritage nomination: strengths and weaknesses of managing the underwater sites of Lombardy (Italy)
12.20-12.30 Schlitzer, Ulrich
Rose Island in Lake Starnberg. A Bavarian lake-shore settlement
12.30-12.40 Stepanov, Aivar / Troianovskiy, Sergey
The great bridge of medieval Novgorod:newly discovered underwater treasury of old-Russian res publica
12.40-12.50 Zubčić, Krunoslav
A new approach to research of river archaeology in Northern Croatia
12.50-13.00 Rutter, Anya
Networking the past – the Seljuk shipyard of Alanya/Turkey
13.00-13.30 Discussion
13.30-15.00 Lunch
   
   
20' lectures POST EXCAVATION - Room 124
15.00-15.20 Blackman, David / Lentini, Maria Costanza
The conservation of ancient dockyard sites
15.20-15.40 Dal Ri, Cristina / Bellintani, Paolo / Macchioni, Nicola / Pizzo, Benedetto / Capretti, Chiara
Preliminary studies for the conservation of the wooden poles of the pile dwelling in Fiave (North east Italy)
15.40-16.00 Fix, Peter/ Radić Rossi, Irena / Radović, Mate
Waterlogged wood preservation problems; The case of the Mediaeval Boats of Nin
16.00-16.20 Gusar, Karla / Parica, Mate
Some examples of presentation of archaeological material found in rescue underwater excavations in Croatia
16.20-16.30 Discussion
16.30-17.00 Pause (coffee or tea)
17.00-17.20 Henderson, Jon C. / Gallou, Chrysanthi / Sakellariou, Dimitris / Spondylis, Elias
Preserving a submerged Bronze Age city: The Pavlopetri Underwater Archaeological Project
17.20-17.40 Nayling, Nigel / Jones, Toby
Managing the Evidence - Implications of Digital Developments on the Documentation, Analysis, Presentation and Archiving of Ship Hull Assemblages
17.40-18.00 Huet, Nathalie
First aids for underwater cultural heritage : preventive conservation from excavation to museum
18.00-18.20 Kottawa Jedehige, Gamini Saman
My Experience of conserving the Maritime ceramic artefacts found at the Shipwrecking Avondster
18.20-18.30 Discussion